Legendy o Toruńskim ośle i psie Filusiu

legenda o toruńskim ośle i psie

Jeśli masz okazję odwiedzić Toruń, powinieneś zdecydowanie wybrać się na Rynek Staromiejski, gdzie znajduje się słynny pomnik psa Filusia. Ten pomnik to hołd dla Zbigniewa Lengrena – znakomitego polskiego rysownika i karykaturzysty.

Lengren jest autorem komiksu o profesorze Filutku i jego wiernym psie Filusiu, który był publikowany w połowie poprzedniego stulecia w Przekroju. Profesor Filutek to elegancki, starczy gentleman w staromodnym fraku i kapeluszu typu melonik.

Jest to postać zawsze optymistyczna, choć niekiedy nieco sarkastyczna. Jego przygody są pełne nostalgii, romantyzmu, ale przede wszystkim są zabawne. Ta pogoda ducha profesora Filutka zarażała czytelników, czyniąc komiksy Lengrena dziełem ponadczasowym.

Nieduży pomnik, umiejscowiony bezpośrednio na chodniku, przedstawia siedzącego psa Filusia, który z melonikiem i parasolką, oczekuje na powrót swojego pana. Filuś jest jednym z najbardziej popularnych monumentów w Toruniu i związane z nim są różne przesądy.

Mianowicie, osoby odwiedzające pomnik powinny pociągnąć Filusia za ucho dla szczęścia, a ci, którzy poszukują prawdziwej miłości, powinni pogłaskać pieska po ogonie. Z kolei dotknięcie melonika profesora ma gwarantować pozytywny wynik wszelkich egzaminów, choć niekoniecznie tych z życia.

Drugą rzeźbą na Rynku Staromiejskim, którą warto zobaczyć, jest pomnik Osiołka, który symbolizuje kary stosowane w dawnych czasach w Toruniu.

Od XVII do XVIII wieku, przed budynkiem Odwachu, w którym stacjonował oddział zawodowych żołnierzy toruńskich, stał drewniany osioł. Uparte żołnierze byli sadzani na jego ostrym, pokrytym metalową blachą grzbiecie, z dodatkowymi ołowianymi ciężarkami przywiązanymi do nóg.

Kara była dwukrotna. Z jednej strony, skazany stał się obiektem drwin tłumu, a z drugiej, ostry grzbiet osła wbijał się w jego tyłek.

Współczesny osiołek toruński jest wykonany z brązu i już nie służy do wymierzania kar, choć nadal ma dosyć ostry grzbiet.

Jeśli mówimy o publicznym karaniu w dawnych czasach w Toruniu, to od XV do XIX wieku, na miejscu obecnego pomnika

Polityczny

Learn More →